Chas. Co. Students Advance to State History Day Competition - Southern Maryland Headline News

Chas. Co. Students Advance to State History Day Competition


Civil War re-enactor Robert Bowser, left, shows visitors to the History, Industry, Technology and Science Expo what sort of shoes Civil War soldiers wore. Civil War re-enactor Robert Bowser, left, shows visitors to the History, Industry, Technology and Science Expo what sort of shoes Civil War soldiers wore.

LA PLATA, Md. (March 30, 2016)—Charles County Public Schools hosted the 2016 History, Industry, Technology & Science Expo on March 19 at St. Charles High School, during which students presented History Day entries. First- and second-place category winners advance to the state competition on May 7 at the University of Maryland, Baltimore County.

The following students placed at the Charles County History Day competition.

Winners in the Historical Paper, junior division, are

• Sara Jarboe, first place, seventh grade, Piccowaxen Middle School, "Exploritis": Roy Chapman Andrews - Leader of the Central Asiatic Expeditions;

• Kylee Flint, second place, seventh grade, Piccowaxen, Amelia Earhart: An Explorer of Gender Roles and New Worlds for Women; and

• Casey Pham, third place, seventh grade, Milton M. Somers Middle School, Glenn Curtis and the Wright Brothers: The Patent War and Its Impact.

Winner in the Historical Paper, senior division, is

• Cedric Holley, first place, sophomore, St. Charles High School, Heroes, Villains, or Neither? The Axis Powers During World War II.

Winners in the Individual Performance, junior division, are

• Brynna Bode, first place, seventh grade, General Smallwood Middle School, Bacon's Rebellion; and

• Marissa Parks, second place, seventh grade, Benjamin Stoddert Middle School, The Sinking of the Titanic.

Winner in the Individual Performance, senior division, is

• Cheyenne Scott, first place, senior, North Point High School, Technology: The Next Frontier.

Winners in the Group Performance, junior division, are

• Finnely Brakke and Sahana Venkatesh, first place, seventh graders, Smallwood, The Spark;

• Kori Adams, Garrison Brown and Lanny Weese, second place, seventh graders, Smallwood, The Expedition of Lewis and Clark; and

• Morgan Jones and Alexandra Winkler, third place, seventh graders, Somers, Abigail and John Adams: Intimate Exchange.

Winners in the Individual Documentary, junior division, are

• Jordan Homan, first place, eighth grade, Piccowaxen, Jacques Cousteau: Explorer of the Seas;

• Emily Belson, second place, seventh grade, Somers, A Holiday Miracle: The 1914 Christmas Truce; and

• Cole Schubert, third place, seventh grade, Somers, Yuri Gagarin: Man in Space.

Winner in the Individual Documentary, senior division, is

• Jordan Queen, first place, senior, Westlake, When Terrorism Encounters Heroism.

Winners in the Individual Website, junior division, are

• Katarina Lile, first place, seventh grade, Matthew Henson Middle School, Caroline Herschel;

• Matthew Hale, second place, seventh grade, Piccowaxen, Jackie Robinson and America's Favorite Pastime: Conquering Racism in America; and

• Masia Vicente, third place, eighth grade, Piccowaxen, The Harlem Renaissance: Exploring African American Culture.

Winners in the Group Website, junior division, are

• Abby Hays and Jasmyn Simmons, first place, seventh graders, Smallwood, The Little Rock Nine;

• Lila Flores and Ajay Hill, second place, seventh graders, St. Mary's Bryantown School, Jonas Salk: Exploration of the Polio Vaccine; and

• Jahari George and Takiyah Roberts, third place, seventh graders, Theodore G. Davis Middle School, Who Was Here First?

Winners in the Group Website, senior division, are

• Zeles Amoah and Mehar Malik, first place, juniors, Westlake High School, Moon Exploration: Apollo 11.

Winners in the Individual Exhibit, junior division, are

• Eyana Dixon, first place, eighth grade, Somers, The Harlem Renaissance;

• Christian Merchant, second place, seventh grade, Piccowaxen, General George S. Patton; and

• Lilly Bull, third place, eighth place, St. Mary's Bryantown, The American Dream.

Winners in the Individual Exhibit, senior division, are

• Jasmine Andrade, first place, senior, Westlake, The Evolution of Hip Hop; and

• Jayla Gray-Thomas, second place, sophomore, St. Charles, The Atlantic Slave Trade.

Winners in the Group Exhibit, junior division, are

• Lena DeFilippo and Alexis Gray, first place, seventh graders, John Hanson Middle School, Martha Graham: Changing Dance Forever; and

• Madyson Ferrer and Erika Quenano, second place, sixth graders, St. Mary's Bryantown, Sacagawea and her Expedition with Lewis and Clark.

The following students received special awards:

• Aidan Hoffman and Logan Hoffman, seventh graders, Somers, Sigmund Freud: The Father of Psychology, award from the African American Heritage Society of Charles County;

• Masia Vicente, eighth grade, Piccowaxen, The Harlem Renaissance: Exploring African-American Culture; and Matthew Hale, seventh grade, Piccowaxen, Jackie Robinson and America's Pastime: Conquering Racism in America, awards from Alpha Kappa Alpha Sorority, Nu Zeta Omega chapter;

• Eyana Dixon, eighth grade, Piccowaxen, Somers, The Harlem Renaissance; Arianna Hawkins, seventh grade, Mattawoman Middle School, Encounter in Little Rock: Desegregating Central High School; and Jasmine Andrade, senior, Westlake, Evolution of Hip Hop, awards from Alpha Phi Alpha Fraternity, Sigma Alpha Lambda chapter;

• Lena DeFilippo and Alexis Gray, seventh graders, Hanson, Martha Graham: Changing Dance Forever, award from the Charles County Antique Arts Association;

• Jacob Elder, seventh grade, General Smallwood, Mallows Bay, award from the Charles County Archaeological Society of Maryland;

• Caleb Wiggins, seventh grade, Henson, Exploring and Encountering the Devastation of Hurricane Katrina, the Charles County, Maryland Geological Society;

• Jayla Gray-Thomas, sophomore, St. Charles, The Atlantic Slave Trade; and Mitchell Park, seventh grade, Hanson, Armed with Oars, awards from the Charles County Heritage Commission;

• Ashley Park, seventh grade, Somers, Lewis and Clark Expedition, award from the Charles County Historic Trust;

• Kylee Flint, seventh grade, Piccowaxen, Amelia Earhart: An Explorer of Gender Roles and New Worlds for Women, award from the Charles County Commission for Women;

• Abi Rogalski, seventh grade, Piccowaxen, Martha Graham's Movement, award from Daughters of the American Revolution, Port Tobacco chapter;

• Sara Jarboe, seventh grade, Piccowaxen, "Exploritis": Roy Chapman Andrews Jacques Cousteau: An Inventor, Filmmaker, Explorer and Environmentalist; and Tierra Rush, seventh grade, Hanson, She's Not Ditzy, She's Not Dumb: She's a Cheerleader, awards from the Friendship House Foundation;

• Collin Hicks, seventh grade, Piccowaxen, Salvador Dali; Matthew Hale, seventh grade, Piccowaxen, Jackie Robinson and America's Favorite Pastime: Conquering Racism in America; Yachi Madaan, seventh grade, Hanson, Guru Nanak Dev Ji; Gwyneth Luster, seventh grade, St. Mary's Bryantown, Juan de Ornate: La Ultima Conquistador; and Madyson Ferrer and Erika Quenano, sixth graders, St. Mary's Bryantown, Sacagawea and her Expedition with Lewis and Clark, awards from the Historical Society of Charles County;

• K'Rissa Moore, seventh grade, Smallwood, The Harlem Renaissance, award from the National Pan-Hellenic Council of Southern Maryland;

• Amari Hale, seventh grade, Smallwood, Minersville School District v. Gobitis: When Idolatry Encounters Patriotism, award from Phi Beta Sigma Fraternity, Omicron Delta Sigma chapter;

• Cheyenne Scott, senior, North Point, Technology: The Next Frontier; and Brynna Bode, seventh grade, General Smallwood, Bacon's Rebellion, awards from the Port Tobacco Players;

• Kayla Jones, seventh grade, Stoddert, The Evolution of Harlem Renaissance, award from the College of Southern Maryland (Talent Search);

• Katarina Lile, seventh grade, Henson, Caroline Herschel, award from the United States Daughters of 1812, Ella Virginia Houck Holloway chapter; and

• Catherine Sylvain, seventh grade, Henson, Charles Darwin: The Theory of Evolution; and Brianna High, eighth grade, Somers, awards from Sigma Gamma Rho Sorority, Eta Omicron Sigma chapter.

Sponsored Content

Reader Comments

Featured Sponsor

Visit St. Mary's Co., Maryland
See What's Fun, What's Featured in St. Mary's

Follow SoMd HL News